Tým Advanced Perception v brněnském Yunex Traffic v létě posílil Richard Kuděla, student třetího ročníku oboru Kyberbezpečnost na Masarykově univerzitě. Ve svém nabitém programu si našel chvilku na popovídání o tom, jak se kombinuje práce se školou a jak se žije studentům v Yunexu.

Po škole míříš ještě do práce. Nechybí ti studentský život?

I na ten si samozřejmě najdu čas, jen nemusím sedět na pivku, každý den. Na brigády jsem chodil vždycky, tohle je moje třetí práce v IT. Peníze jsou k životu třeba. Práce mi navíc přináší nové zkušenosti, dostanu se díky ní k novým technologiím, řeším reálné problémy. Opravdu mě to baví a odborně rostu.

Má potom vlastně smysl chodit ještě do školy?

To určitě ano. Škola vám dá dobré základy, určitý rozhled, tříbí vaše analytické uvažování. To všechno jsou věci, na kterých se potom dá dobře stavět v práci. Rozhodně si nemyslím, že je škola k ničemu. Především ji musím nejprve dodělat, abych mohl říct, jestli je k ničemu nebo ne.

Co tě přivedlo právě do Yunexu?

Byla to spíše náhoda. V předchozím zaměstnání jsem nebyl moc spokojený s pracovní náplní, hledal jsem změnu. Narazil jsem na inzerát Yunexu, něco si o něm nastudoval a obor řízení dopravy mě zaujal. Vyvíjíme tady něco, co ovlivňuje každodenní životy lidí. Snažíme se zlepšovat plynulost provozu a bezpečnost křižovatek. To může někomu zachránit život. Mohu to porovnat s prací v bankovní sféře. Tam ta motivace tak přímočará není.

Na čem vlastně v Yunexu pracuješ?

Pracuji v projektovém týmu Advanced Perception. Začal jsem tam od píky, zpočátku řešil spíše DevOps aktivity. Instaloval jsem software do nových zařízení a připravoval je pro použití. Něco jsem řešil pomocí automatizace, něco čistě manuálně. Dnes jsem za to velmi rád. Vyzkoušel jsem si práci s Kubernetes a hlavně se dozvěděl, jak funguje náš software.

Asi po dvou měsících jsem se dostal i k samotnému vývoji. Byl jsem zasvěcen do své první aplikace v Javě. V ní jsem zatím vylepšoval klienta, který obstarává komunikaci s našimi zařízeními.

Jak tě, studenta, přijal tým?

Skvěle. Cítím se tu moc dobře, jako skutečná součást týmu. Mohu se kdykoliv na kohokoliv obrátit s prosbou o radu, ale současně cítím, že mám důvěru a mohu samostatně pracovat. Vůbec celé prostředí v Yunexu je moc pěkné. Dobrá atmosféra, spousta nových technologií, krásné kanceláře. Mám svůj polohovací stůl, dva velké monitory, notebook. Při příchodu jsem dokonce dostal pěkný uvítací balíček.

To je pěkné. Kolik času vlastně v práci trávíš?

Teď poměrně hodně. Jsem v pátém semestru, kdy máme předmět „Bakalářská stáž“. Ve škole máme volněji a sbíráme praktické zkušenosti. V práci tak bez problému trávím osmdesát až sto čtyřicet hodin měsíčně.

Budeš v Yunexu pokračovat i po stáži?

Věřím, že ano. Obor řízení dopravy je pro mě opravdu zajímavý, navíc se velmi dynamicky vyvíjí. Aplikují se tu moderní technologie, včetně strojového učení a umělé inteligence, používají se současné vývojářské nástroje. Doprava pořád houstne, je třeba zajistit její plynulost a bezpečnost. Naše nároky na bezpečnost přitom také rostou. A v brzké bude potřeba řešit úplně nové problémy, jako třeba souběh člověkem řízených a autonomních vozidel. Myslím, že tenhle obor pro mě může být zajímavý po dlouhá léta.

Richard Kuděla, SW Developer

Zdá se, že jsi se našel. Je něco, co bys poradil ostatním studentům hledajícím práci při škole?

Ať se nenechají odradit a hledají. IT pozice obsazuje v Brně mnoho firem, ne všechny ale úplně vítají studenty. Ať se studenti zajímají, co budou skutečně dělat. Ať přemýšlejí, zda je ten obor bude nějak oslovovat a bavit. A ať si prohlédnou i pracovní prostředí – kde budou dělat, a hlavně s kým. Ten tým je ohromně důležitý.