Brno, 23. května 2024 – Dnes bylo podepsáno důležité memorandum o spolupráci mezi zástupci téměř dvacítky partnerů, jehož cílem je během pěti let zvýšit počet studentů v oborech STEM (věda, technologie, inženýrství a matematika) o 30 %. Memorandum má podpořit technické a přírodovědné vzdělávání a jeho signatáři jsou zástupci velkých soukromých firem, univerzit, města Brna a Jihomoravského kraje.
V současnosti studuje na Vysokém učení technickém v Brně (VUT), Masarykově univerzitě (MU) a Mendelově univerzitě (MENDELU) přibližně 25 000 mladých lidí v oborech STEM. Cílem iniciativy je tento počet zvýšit k akademickému roku 2028/2029 o 30 %, čímž se zajistí dostatek odborníků a odbornic v oblastech, kde je dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků.
Memorandum vzniklo z iniciativy brněnských technologických společností, univerzit, města, kraje a dalších subjektů. Koordinátorem aktivit, které mají směřovat k větší popularizaci STEM oborů, bude brněnský FabLab. „Díky spolupráci s FabLabem se před pár týdny podařil obrovský mezinárodní úspěch studentům z brněnského a blanenského gymnázia v NASA Space Center v Houstonu. Kromě Brna budeme mít do tří let FabLab i při SŠ polytechnické v Kyjově a věřím, že i klíčové technologické firmy napříč krajem dokážou mladým lidem ukázat, že STEM může být i zábava a hlavně má jasné a praktické využití,“uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
Projekt získá finanční podporu ve výši 1,5 milionu Kč ročně od Jihomoravského kraje a stejnou částku nabídne i město Brno. Kraj zapojí zejména střední školy, Vzdělávací institut Morava, Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu, Moravian Science Centre a SVČ Lužánky Brno. Město Brno se zaměří na základní školy a brněnskou hvězdárnu. „Rozvoj STEM oborů v regionu nám v budoucnu přidá strategickou výhodu. Brno je už teď baštou velkých technologických hráčů a my potřebujeme jít naproti jejich dalšímu úspěchu a vychovávat děti k technickému vzdělání už na základních školách,“říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.
„Jsme hrdí, že můžeme být součástí této klíčové iniciativy, která přinese nové příležitosti pro mladé lidi a přispěje k budoucímu rozvoji technologického vzdělávání v regionu. Věříme, že investice do vzdělávání v oblasti STEM je investicí do budoucnosti celého kraje,“říká Martin Němec, jednatel společnosti Yunex, s.r.o.
Díky této iniciativě by se měl počet přihlášených do technických oborů do pěti let zvýšit o 30 %. Polovina tohoto nárůstu se očekává díky demografické křivce, druhá polovina pak díky aktivitám projektu. Vyhodnocení výsledků bude probíhat i po deseti letech, kdy se bude sledovat počet absolventů.
„Naše práce na revolučních technologiích pro mobilitu budoucnosti má viditelný a smysluplný dopad. Pro novou generaci měst vyvíjíme řešení pro řízení dopravy, aby byla plynulejší, bezpečnější, efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí. Jsem nadšený, že tento projekt podpoří rozvoj talentů, které budou hrát klíčovou roli v těchto inovacích,“dodává Matěj Dusík, vedoucí DevOps týmu Yunex v Brně.
Aktuality můžete sledovat na LinkedIn profilu STEM projekt, případně se rovnou zapojit přes formulář pod QR kódem.