Tomáš Gavenda a Radek Stuchlík působí v brněnském týmu Yunexu jako Product Owneři. Radek je v této pozici relativním nováčkem, Tomáš se během let vypracoval na pozici Head Product Ownera. Radek se podílí na budování nové IoT platformy na zelené louce Device management platform, Tomáš pečuje o celosvětově prodávané špičkové dopravní řadiče sX. S oběma jsme si povídali, jak jejich profese v pojetí Yunexu vypadá.

Hned na začátku si ujasním jednu věc. Tomáši, Vy působíte na pozici Head Product Owner. Radek je tedy vaším podřízeným, je to tak?

Tomáš: Takto pozici Head Product Ownera v Yunexu nechápeme. Nejsem liniový manager. Jsem community leader, seniorní kolega, či mentor, který pomáhá ostatním v rozvoji. Pomáhám sjednocovat metodologii a hledat synergie. Společně s ostatními Product Ownery řešíme problémy spojené s naší prací. Jsme kolegové, jen já jsem stihl nasbírat více zkušeností.

Tomáš Gavenda, Head Product Owner

Oba jste zkušenosti v Yunexu sbírali nejprve jako vývojáři. Je to typický postup?

Tomáš: Interní růst je u nás běžná praxe. Lidé zvenku většinou nemají vhled do řízení dopravy, neznají naši doménu. Trvá jim pak nějaký čas si vše osvojit. Na druhou stranu ale dokážeme ocenit zkušenosti, které si lidé přinášejí z jiných firem. Pomáhají nám identifikovat a zlepšovat naše slabiny. Zrovna nyní proto nastupuje kolega, šestý Product Owner, který přichází zvenčí. Na každé místo probíhá transparentní výběrové řízení.

Radku, Vy jste pracoval jako seniorní developer. Jaká byla Vaše motivace ke změně pozice?

Radek: Těch důvodů bylo více. Chtěl jsem mít větší vliv na produkt, než má běžný vývojář. Měl jsem nějaké nápady, jak produkt formovat. A v rovině osobní jsem chtěl po letech narušit komfortní zónu a zkusit něco nového. A to se povedlo. Byl to skok do hluboké vody a rychle mi došlo, jak velká míra odpovědnosti se k pozici váže. Od začátku jsem ale cítil, že kdykoliv potřebuji, mám podporu. Nejen od Tomáše.

Radek Stuchlík, Product Owner

Co je vlastně náplní práce Product Ownera? Definuje nové funkce produktu?

Radek: Ano, Product Owner definuje novou funkcionalitu z pohledu uživatelských požadavků. Ale zároveň se musí umět odstínit od interní struktury a technických detailů produktu. Jeho úlohou je posunout se o úroveň výše, pracovat s vyšší úrovní abstrakce, vnímat souvislosti, vytvořit si big picture o produktu a na základě toho řídit směr, kterým se produkt má ubírat. Komunikuje přitom s různými stakeholdery, se zákazníky a samozřejmě s vývojovými týmy.

Tomáš: Ten odstup a pohled z výšky je klíčový. V tom je užitečná i naše komunita Product Ownerů. Pomáhá člověka vytáhnout mimo tým, ukázat mu širší souvislosti a pohledy ostatních týmů. Nemůžete například vyvíjet IoT platformu bez spolupráce s týmy pracujícími na zařízeních.
Zejména kolegové s technickým backgroundem se na začátku také musí naučit opustit úroveň detailu, odnaučit se radit technickému vývojovému týmu, a naopak mu naslouchat. Tým zná detailně technické vazby, což Product Ownerovi logicky chybí.

Řešíte třeba i finance, budgeting?

Tomáš: To už je v Yunexu úloha product managementu. Ten řeší budgeting, dodavatelský řetězec, výrobu. Má také bližší kontakt se zákazníkem, proto má i ohledně produktu poslední slovo. Product Owner mu do jisté míry odpovídá. Nemusíme se tedy starat o vše, můžeme se více soustředit na formování produktu.

Jak dlouho u vás trvá vývoj produktu?

Radek: Naše produkty jsou poměrně komplikované. Nejsme mobilní aplikace, naše produkty mají silné hardwarové a infrastrukturní pozadí. Není proto zpravidla reálné nasadit pilot během několika měsíců, u nás pracujeme minimálně v řádu roku, spíše dvou.

Po dvou letech tedy práce Product Ownera končí?

Tomáš: Rozhodně ne. Třeba pro mě je nasazení u zákazníka tím nejzajímavějším obdobím. Je to nejpravdivější a nejtvrdší zpětná vazby, jak se produkt povedl. Ale i potom je to zajímavé. Produkt není hotový nikdy. Stále se vyvíjíme. Patříme ke kritické infrastruktuře, takže je třeba řešit zabezpečení. Chodí různé zákaznické požadavky, mohou se objevit problémy. Také se snažíme sledovat trendy. I na stávajících řadičích teď například řešíme modularitu či kontejnerizaci. Řízení dopravy je dynamický obor a nuda u nás nehrozí.

Celý rozhovor s Product Ownery Radkem Stuchlíkem a Tomášem Gavendou si můžete poslechnout zde: